Metų pradžioje leidykla „Lapas“ pristatė prestižinės Vokietijos leidyklos „Spector Books“ išleistą knygą anglų kalba „Tara: tada ir dabar, čia ir ten“ (Tara: Then and Now, Here and There). Tai knyga, pasakojanti apie Vilniuje XX a. 7–9 deš. veikusią svarbiausią grafinio dizaino instituciją – Eksperimentinį taros ir įpakavimo konstravimo biurą ir jame kūrusius dailininkus. Tarptautinės dizaino dienos proga, šį savaitgalį knyga bus plačiau pristatoma ne tik dizaino bendruomenei, bet ir platesnei auditorijai!
Penktadienį, SODAS 2123 erdvėje vyksiančiame renginyje dalyvaus pagrindiniai knygos kūrėjai: tai knygos autorės – dizaino istorikė Karolina Jakaitė ir grafikos dizainerė Deimantė Jasiulevičiūtė, o taip pat grafikos dizaineriai iš Amsterdamo Zuzana Kostelanská ir Oriol Cabarrocas, kurie kartu su Deimante Jasiulevičiūte parengė vizualų pasakojimą „Atskleidžiant „Taros“ biuro archyvus: tada ir dabar, čia ir ten“. Lankytojai bus kviečiami ne tik išgirsti apie knygą, jos kūrimo procesus bet ir išvysti ekspoziciją, dedikuotą Kęstučio Gvaldos 100-mečiui, parodą kuria Karolina Jakaitė kartu su grafikos dizaineriu Mariumi Žalneravičiu. Sekmadienį, Medinės miesto architektūros muziejuje knygos autores kalbins grafikos dizainerė, Vilniaus dizaino kolegijos lektorė ir Vilniaus dailės akademijos tarybos narė Aurelija Slapšytė.
Grąžinti dėmesį – dizaino tyrimu ir knyga
„Tara: tada ir dabar, čia ir ten“ – tai eksperimentinė grafinio dizaino knyga, atverianti duris į svarbiausią sovietmečiu Lietuvoje veikusį grafinio dizaino centrą – „Taros“ biurą. Knyga jungia istorinius ir šiuolaikinius naratyvus, vaizdu ir tekstu pasakoja apie mažai pažintus kūrėjus ir jų indėlį į dizaino raidą. „Šis leidinys – tai ilgų metų meilė lietuviškajai dizaino istorijai“, – sako Karolina Jakaitė. „Nors ji dažnai būna nepastebima, paradoksali ar net skaudi, norėjome grąžinti skolą tiems, kurie kūrė, bet liko nežinomi. Pavadinime palikome žodį TARA – tai ir apie grąžinimą, ir apie dėkingumą. Tai – padėka kūrėjams, pasidalinusiems archyvais, artefaktais, prisiminimais.“
Dizaino istorija kaip tapatybės paieškos
Knygos bendraautorė Deimantė Jasiulevičiūtė, šiuo metu gyvenanti ir kurianti Amsterdame, pasakoja, kad noras gilintis į Lietuvos dizaino šaknis kilo dar studijų metais. „Šis projektas – tai ne tik archyvinis tyrimas, bet ir intymus procesas apie tapatybę, kūrybą ir atmintį. Norėjosi parodyti, kiek daug jausmo buvo tuose kūriniuose, kiek daug emocinio ryšio dizaineriai turėjo su savo darbu. Pavyzdžiui, „Tariuko“ istorija – jų sukurtas simbolinis personažas, įsivaizduotas keliaujantis po kosmosą – atskleidžia svajonių galias ir kūrybinį pasaulėvaizdį, kurį norėjome perteikti ir šiandienos skaitytojui“, – dalinasi Deimantė.
Tarptautinis pasiekimas – lietuviška knyga prestižinėje leidykloje
Tai pirmoji originali lietuvių autorių knyga, išleista žinomoje meno ir kultūros leidykloje „Spector Books“, Vokietijoje. „Retai pristatome kitos leidyklos knygą, bet šįkart – ypatingas atvejis“, – sako leidyklos LAPAS įkūrėja Ūla Ambrasaitė. „Turime vos kelis šimtus šio leidinio egzempliorių Lietuvoje. Tai grafinio dizaino šventė, skirta visiems, norintiems pažinti mūsų kultūrinį paveldą ir vizualinę tapatybę.“
Knygos pristatymai vyks balandžio 25 d., 18 val. SODAS 2123 erdvėje bei balandžio 27 d. 16:30, Medinės miesto architektūros muziejuje. Įsigyjant knygą šių pristatymo metu bus dovanojami ir specialūs knygos skirtukai, kurie padės atkreipti dėmesį į knygos struktūrą ir jos gale esantį Glosarijų.
Knygą iliustruoja daugiau nei 350 archyvinių iliustracijų, ją iš dalies finansavo Olandijos kultūros fondas Stimuleringsfonds Creatieve Industrie, Slovakijos AB „Grafobal Vilnius“ ir Lietuvos kultūros institutas. Knygos pristatymus iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba.